هایپر لجر یا Hyperledger چیست؟


Warning: Undefined array key "tie_hide_meta" in /home/moshar/domains/bfly.ir/public_html/blog/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/moshar/domains/bfly.ir/public_html/blog/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

هایپر لجر پروژه متن باز موسسه لینوکس است که مجموعه ابزار و چارچوب های مختلف و پروژه هایی برای توسعه دهندگان و کسب و کارها ارائه می‌دهد تا شبکه های بلاک چین ایجاد کنند. هدف پروژه هایپر لجر تسهیل همکاری بین کسب و کارها، توسعه دهندگان و سایر فعالان حوزه فناوری دفتر کل توزیع شده است. در حال حاضر بیش از ۲۵۰ سازمان از هایپر لجر پشتیبانی می‌کنند و این عدد مدام در حال افزایش است. هایپرلجر به یکی از رایج ترین و غالب ترین ابزارها و محیط ها برای نهادها و طرفین تبدیل شده است تا بیشتر درباره فناوری بلاک چین یاد بگیرند و در جامعه پویا شرکت کنند.

پاور لجر یا Power Ledger چیست؟

چارچوب ها و ابزارهای هایپر لجر

پروژه هایپرلجر اساسا پروژه مادر برای چارچوب ها و ابزارهای ماژولار متن باز است که به منظور ساخت و آزمایش با بلاک چین ها ایجاد شده است. طبق نظرسنجی انجام شده در سال ۲۰۱۶ ، تمایل کلی شرکت ها به سمت پروژه های متن باز است. با ظهور فناوری بلاک چین به عنوان یکی از نوآوری های پیشرفته در عرصه فناوری، طبیعی بود که شرکت ها به سمت اکوسیستم متن باز حرکت کنند.

هایپر لجر به طراحی خود به عنوان “گلخانه‌ای برای بلاک چین ها” اشاره می‌کند که هدف آن تبدیل شدن به مولدی برای کاربردهای عملی توسعه و راه حل‌های تجاری با فناوری بلاک چین است.

هایپرلجر درصدد ارائه مزایای خاص به شرکت‌هایی است که از پلتفرم آنها استفاده می‌کنند. این مزایا عبارتند از :

  • شبکه ای برای همکاری و به روزرسانی های همزمان در خصوص توسعه‌های مهم
  • سودمندی بهتر از طریق تخصص
  • محیط همکاری
  • کنترل کیفیت بهتر کدها
  • کنترل آسانتر دارایی های شخصی

پروژه هایپر لجر بسیار عظیم است و شامل بیش از ۲۸ هزار عضو‌ و ۳.۶ میلیون خط کد می‌باشد. هایپر لجر شامل ۱۰ پروژه اعم از ۵ چارچوب و ۵ ابزار است. هر پروژه منحصر به فرد بوده و شامل یک تابع خاص و مزایای استفاده از آن است. هایپر لجر فابریک محبوب ترین چارچوب آنهاست.

کاربردهای هایپر لجر

کاربردهای بالقوه یکپارچه سازی با پروژه های هایپر لجر و یکپارچه سازی راه حل های این پروژه ها متفاوت است و برای هر شرکتی که میخواهد از قدرت فناوری بلاک چین استفاده کند تفاوت چشمگیری دارد.

اخیرا گزارش جهانی بلاک چین سال ۲۰۱۸ منتشر شد که شامل جزییاتی پیرامون یکپارچه سازی این فناوری با تجارت‌هایی از جمله خدمات مالی تا خدمات درمانی است. این مطالعات حرکت به سمت پذیرش این فناوری در سراسر جهان و همکاری با راه حل های دفاتر کل توزیع شده را خاطر نشان می‌کنند.

با ادامه حرکت و فعالیت پلتفرم، از فرصت‌هایی که هایپرلجر در اختیار شرکت ها قرار می‌دهد تا راه حل های تجاری خود را ایجاد کنند نمی‌توان چشم پوشی کرد. هایپر لجر بعضی از موارد استفاده برتر برای پروژه های خود را عنوان می‌کند که عبارتند از:

  • یک نمونه اولیه زنجیره تامین غذای دریایی با استفاده از هایپر لجر ساتوس
  • مدیریت هویت‌های قابل حمل و غیرمتمرکز با هایپر لجر ایندی
  • اعطای گواهی نامه به پزشکان خدمات درمانی با هایپر لجر ایندی
  • پردازش مالی پس از معامله با استفاده از هایپر لجر فابریک و ساتوس

قابلیت تعامل پذیری آتی بلاک چین‌ها همراه با ماهیت آزمایشی پلاگ و پلی هایپرلجر باعث خواهد شد هایپر لجر تبدیل به پلتفرم پیشرو در همکاری برای توسعه فناوری بلاک چین شود.

هایپر لجر در وایت پیپر خود صراحتا روندها و اهداف بلند مدت را در خصوص پلتفرم متن باز بیان می‌کند. آنها مخصوصا متوجه روند رو به رشد اشتراک گذاری داده‌ها هستند که به استفاده بیشتری از دفاتر کل توزیع شده و محتواهای همراه آن نیاز دارند تا چارچوبی ماژولار، ایمن و چند عملکردی برای چنین توسعه هایی ایجاد کنند.

به علاوه، هایپر لجر به دنبال گسترش ماژول های تعویض پذیر خود است که در آخر می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و سریع تر استفاده شوند. این پلتفرم هم چنین از یک نرم افزار به مجموعه ای از ابزارها تغییر خواهد کرد که از طیف گسترده‌ای از جامعه توسعه دهندگان پشتیبانی می‌کند.

نتیجه گیری

هایپر لجر برای شرکت‌ها ابزاری مفید و قدرتمند است تا فناوری های دفترکل توزیع شده را بیاموزند و در مدل های تجاری خود وارد کنند. هایپر لجر که بر اساس اصول متن باز موسسه لینوکس ایجاد شده، در حال تبدیل به یکی از پویاترین جامعه‌ها و محیط‌های تعاملی برای توسعه دهندگان حوزه بلاک چین است.

منبع: bfly.ir | وبسایت هایپرلجر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *