مکانیسم اجماع اثبات زمان سپری شده (PoET) چیست؟


Warning: Undefined array key "tie_hide_meta" in /home/moshar/domains/bfly.ir/public_html/blog/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

Warning: Trying to access array offset on value of type null in /home/moshar/domains/bfly.ir/public_html/blog/wp-content/themes/sahifa/framework/parts/meta-post.php on line 3

اثبات زمان سپری شده (PoET) یک مکانیسم اجماع شبکه بلاک چین است که از استفاده زیاد منابع و مصرف انرژی جلوگیری می کند. با پیروی از یک سیستم قرعه کشی منصفانه، این فرآیند را کارآمدتر نگه می دارد.

این الگوریتم از یک زمان سپری شده به‌طور تصادفی برای تصمیم‌گیری درباره حقوق ماینینگ و مسدود کردن برندگان در شبکه بلاک‌چین استفاده می‌کند. با اجرای یک کد قابل اعتماد در یک محیط امن، الگوریتم PoET همچنین با اطمینان از اینکه نتایج قرعه کشی توسط شرکت کنندگان خارجی قابل تأیید است، شفافیت را افزایش می دهد.

اقلام کلیدی

  • اثبات زمان سپری شده (PoET) یک الگوریتم اجماع است که توسط شرکت اینتل توسعه یافته است که به شبکه های بلاک چین مجاز امکان می دهد تعیین کنند که چه کسی بلوک بعدی را ایجاد می کند.
  • PoET از یک سیستم قرعه کشی پیروی می کند که شانس برنده شدن را به طور مساوی در بین شرکت کنندگان شبکه پخش می کند و به هر گره شانس یکسانی می دهد.
  • الگوریتم PoET یک زمان انتظار تصادفی برای هر گره در شبکه بلاک چین ایجاد می کند. هر گره باید برای آن مدت بخوابد.
  • گرهی که کمترین زمان انتظار را دارد ابتدا بیدار می شود و بلاک را برنده می شود، بنابراین اجازه دارد یک بلوک جدید را به بلاک چین متعهد کند.
  • گردش کار PoET مشابه اثبات کار بیت کوین (PoW) است، اما انرژی کمتری مصرف می کند زیرا به گره اجازه می دهد برای مدت زمان مشخص بخوابد و به کارهای دیگر سوئیچ کند و در نتیجه کارایی انرژی شبکه را افزایش دهد.

درک مکانیسم اجماع اثبات زمان سپری شده

مکانیسم اجماع روشی است که توسط شبکه های بلاک چین برای تأیید تراکنش ها و ایجاد بلاک های بیشتر استفاده می شود. اثبات زمان سپری شده (PoET) یک مکانیسم توافقی است که اغلب در شبکه های بلاک چین مجاز برای تصمیم گیری درباره حقوق استخراج یا برندگان بلاک در شبکه استفاده می شود. شبکه‌های بلاک چین مجاز انواعی هستند که هر شرکت کننده بالقوه را ملزم می‌کند تا قبل از اجازه عضویت، خود را شناسایی کند.

مکانیسم اجماع شبکه PoET باید دو عامل مهم را تضمین کند. اولاً، تضمین می‌کند که گره‌های شرکت‌کننده واقعاً زمانی را انتخاب می‌کنند که واقعاً تصادفی است و نه مدت کوتاه‌تری که عمداً توسط شرکت‌کنندگان برای برنده شدن انتخاب شده است. دوم، مشخص می کند که برنده زمان انتظار را کامل کرده است.

نکته

اثبات زمان سپری شده انرژی بسیار کمتری نسبت به اثبات کار مصرف می کند زیرا به جای استفاده از تمام ماینرهای یک شبکه در یک رقابت، به طور تصادفی یک گره را انتخاب می کند.

مفهوم PoET در اوایل سال 2016 توسط شرکت اینتل (INTC)، غول تولید تراشه ابداع شد. این یک ابزار با فناوری پیشرفته آماده برای حل مشکل محاسباتی “انتخابات تصادفی رهبر” ارائه می دهد. مکانیسم ریشه‌دار به برنامه‌ها اجازه می‌دهد تا کد قابل اعتماد را در یک محیط محافظت شده اجرا کنند، و تضمین می‌کند که هر دو الزام – انتخاب تصادفی زمان انتظار برای همه گره‌های شرکت‌کننده و تکمیل واقعی زمان انتظار توسط شرکت‌کننده برنده – برآورده می‌شوند.

اینتل در همکاری با سایر سازمان‌ها مانند پروژه لینوکس و آی‌بی‌ام، از پروژه منبع باز Hyperledger Sawtooth حمایت مالی کرد که از مکانیسم اجماع PoET استفاده می‌کند. Hyperledger Sawtooth یک راه حل دفتر کل توزیع شده است که برای بسیاری از کاربردها در سطح سازمانی هم مقیاس پذیر و هم سازگار است.

PoET چگونه کار می کند؟

بر اساس اصل یک سیستم قرعه کشی منصفانه که در آن احتمال انتخاب هر گره به یک اندازه است، مکانیسم PoET شانس برنده شدن را در بین بیشترین تعداد ممکن از شرکت کنندگان شبکه پخش می کند.

تحت PoET، هر گره شرکت کننده در شبکه باید منتظر یک دوره انتخابی تصادفی باشد. اولین کسی که زمان انتظار تعیین شده را تکمیل کند، بلوک جدید را برنده می شود. هر گره در شبکه بلاک چین یک زمان انتظار تصادفی ایجاد می کند و برای مدت زمان مشخص می خوابد.

کسی که ابتدا بیدار می شود – یعنی کسی که کمترین زمان انتظار را دارد – از خواب بیدار می شود و یک بلوک جدید را به بلاک چین متعهد می کند و اطلاعات لازم را برای کل شبکه همتا پخش می کند. سپس همین فرآیند برای کشف بلوک بعدی تکرار می شود.

مبنع : investopedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *