راس ویلیام اولبریک ، مالک silk road

راس ویلیام اولبریک متولد ۲۷ مارس ۱۹۸۴ از طرفداران آزادی خواه (لیبرالیسم) و فارغ التحصیل رشته فیزیک در دانشگاه تگزاس بود . او پس از فارغ التحصیل شدن به فکر کسب درآمد افتاد ولی نتوانست آنچنان که باید درآمد کسب کند . در سال ۲۰۰۹ همسایه اش به او پیشنهاد همکاری داد که وبسایت خرید و فروش کتاب دست دوم طراحی کنند و چند دانشجو را نیز برای مرتب کردن و پشتیبانی وبسایت استخدام کردند . این وبسایت
Good Wagon Books نام داشت . او برنامه ای برای مرتب کردن کتاب ها و انبارداری طراحی کرد ، البته فقط با یک سری اطلاعات کم از برنامه نویسی و کد نوشتن این برنامه را طراحی کرد . این وبسایت تا اواخر سال ۲۰۰۹ نزدیک به ده هزار دلار فروش داشت . اوخر سال ۲۰۱۱ همسایه و شریک اولبریک شغل جدید پیدا کرد و به شهر دیگری رفت و وبسایت را به اولبریک سپرد . اولبریک عادت داشت که همیشه هر چیزی که به ذهنش میرسید را یادداشت میکرد . یکی از یادداشت هایش هم این بود : وبسایتی که افراد ناشناس مواد مخدر خرید و فروش کنند و کسی از محل آنها باخبر نشود .

پس تصمیم گرفت که در کنار وبسایت کتاب فروشی اش این ایده را عملی کند . روز و شب مشغول طراحی این وبسایت بود . او برای عملی کردن این ایده میبایست از بیت کویین و مرورگر تور(tor) استفاده میکرد . بیت کوئین در واقع پول دیجیتالی است که ارزش بالایی دارد و قابل ردیابی نیست . مرورگر تور نیست نرم افزاری برای ناشناس ماندن در فضای وب استفاده می شود . سرا انجام او در سال ۲۰۱۱ این وبسایت را راه اندازی کند . او نام وبسایت را راه ابریشم (silk road) گذاشت .

راس البریک

اولبریک برای اینکه چیزی برای فروش در silkroad داشته باشد ، خودش در ساختمانی ماده مخدر مجیک ماشروم پرورش داد و بسته بندی کرد . ولی یک مشکل بزرگ داشت که چگونه silkroad را به دیگران معرفی کند . او برای معرفی در انجمن هایی که بحث خرید و فروش مواد مخدر بود وبسایت را با هویت جعلی معرفی می کرد .

عقیده اولبریک این بود سیلک‌رود برای این ایجاد شد چون معتقد بود مردم تا زمانیکه به بقیه صدمه نزنند، حق دارند هر چیزی را دوست دارند بخرند و بفروشند . و یک قانون سفت و سخت نیز در silkroad قرار داد که ویدئو های پورنوگرافی کودکان ممنوع است .

silkroad در اوایل کار سفارش روزانه داشت . همچنین بجز مجیک ماشروم ، مواد مخدر دیگری توسط افراد دیگر فروخته می شد .

silkroad آنقدر پیشرفت کرده بود که اولبریک ماهیانه ۲۵,۰۰۰ دلار درآمد داشت و حتی اسلحه در آن فروخته میشد . silkroad طراحی بسیار تمیز و مرتبی داشت و قوانینی که اجازه نمی‌داد ویدئو های پورنوگرافی کودکان و یا اشیای سرقت شده در آن به فروش برسند. مانند eBay می‌توانستید به هر محصول امتیازی بدهید و یا از نمایندگی‌هایی که معرفی می‌شد، نمونه محصول بخواهید. سفارشات با پست فرستاده می‌شد در حالی که آدرس فرستنده‌ی جعلی روی آن  نوشته می‌شد.

سایت های فروش مواد مخدر دیگری هم وجود دارد اما سیلک رود به دلیل رابط کاربری بهتر و سیستم پولی مطمئن تر بیشتر از همه مورد توجه کاربران بود.


اولبریک این راز را به دو نفر گفته بود ، نامزدش و یکی از دوستانش . نامزد او در یک مهمانی زمانی که ماده مخدر مصرف کرده بود به یکی از دوستان صمیمی خودش این راز را با جزئیات کامل گفت ولی از او قول گرفت که به کسی چیزی نگوید . شبی دوست او و نامزدش با هم به مشکل برخوردند و جر و بحث بالا گرفت ، اولبریک هم به حمایت از نامزدش دوست او را از خانه بیرون کرد . دوستش در زیر یکی از پست های فیسبوک موضوع را لو داد ولی اولبریک زود آن پست را پاک کرد و فهیمد که نامزدش به او گفته و برای این که از این موضوع فرار کند و آرامش پیدا کند ، وسایلش را جمع کرد و به استرالیا رفت . مدتی در استرالیا بود .

افزایش فالوور واقعی bfly

با وجود حساسیت زیادی که اولبریک  برای ناشناس ماندن خود به خرج داده بود، تنها چند نکته‌ی ظریف باعث شد تا هویتش آشکار شود. در ابتدای کار silkroad، اولبریک یک پست تبلیغاتی را با نام کاربری Altoid در یکی از فروم های تکنولوژی منتشر کرده بود که البته بعد ها آن را پاک نمود. ولی قبل از اینکه آن را پاک کند، کاربر دیگری پیام Altoid را در پست خود نقل قول کرده بود. همین باعث شد تا آن پیام توسط یک مامور IRS به سادگی و با یک جستجوی کوچک در گوگل  پیدا شود. سال بعد نام کاربری  Altoid برای جذب یک سرمایه گذار بیت کوین، پست دیگری را در همان فروم منتشر کرد. آدرس ایمیلی که Altoid برای تماس با خود به جا گذاشته بود  ایمیل rossulbricht@gmail.com  بود. همین اتفاق کوچک پلی شد میان silkroad و راس ویلیام اولبریک. رمزعبورهای متعلق به حساب کاربری رابرتز، حساب‌های بیت‌کوین، شهادت یکی از دوستان راس و مدارک دیگر باعث شد تا دادگاه اولبریک را به حبس ابد محکوم کند.
دادگاه او را به عنوان یک قاچاقچی مواد مخدر به حبس ابد بدون آزادی مشروط محکوم کرده است. حکمی که با اعتراض برخی از طرفداران حفظ حریم خصوصی مواجه شد.
اولبریک در دادگاه اعلام کرده است که می‌خواسته مردم را به زندگی با امنیت و حریم خصوصی عادت دهد. این ادعا می‌تواند بهانه‌ی خوبی برای راه اندازی یک سایت در وب پنهان باشد اما فروش مواد مخدر از طریق آن را توجیه نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *